Datori un citas iekartas...

 Latviski По русский In English


Iepazīstināšana ar vīrusiem, tārpiem un Trojas zirgu


Vīrusi, tārpi un Trojas zirgs ir programmas, kas var bojāt jūsu datoru un tajā esošo informāciju, palēnināt Internetu, kā arī izmantot jūsu datoru, lai izplatītos uz jūsu draugu, ģimenes, kolēģu u.c. datoriem un iegultos tīmeklī. Labā ziņa ir tā, ka pateicoties mazumiņam aizsardzības un veselajam saprātam, jums ir mazāk iespēju kļūt par upuri šiem draudiem. Pielīdziniet to ārdurvju aizslēgšanai, lai pasargātu visu savu ģimeni.

Izlasiet nosacījumus, meklēšanas veidus, lai noskaidrotu, vai neesat kļuvis par upuri, kā arī izmantojamos risinājumus, lai jūsu dators būtu aizsargātāks.

*

Samaziniet vīrusu saņemšanas risku

 

HR

Atpakaļ sūtītājam

Pašreizējie draudi drošībai ir, piemēram, MyDoom tārps, kas izplatās pa e-pastu, izskatīdamies pēc atpakaļ atnākušas kļūdaini nosūtītas e-pasta vēstules. Pievienotais fails parādās kā ziņas teksts, kuru jūs varbūt esat aizsūtījis uz nepareizu adresi, bet to atverot, kļūsiet par vīrusa upuri. Nav svarīgi, kā e-pasts izskatās, pirms atvēršanas pārliecinieties, ka pielikums ir drošs.

HR

Aizsargājiet sevi pret vīrusiem, tārpiem un Trojas zirgiem

Kaut arī vīrusi, tārpi un Trojas zirgi ir ļoti dažāda rakstura, ir trīs veidi, kā pasargāt sevi no visiem.

1. solis: Nekad neveriet vaļā e-pasta pielikumus no svešiniekiem.

2. solis: Nekad neveriet vaļā e-pasta pielikumus arī no kāda, kuru jūs pazīstat, ja vien pavisam droši nezināt, kas ir pielikumā.

3. solis: Vienmēr atjauniniet savu antivīrusu programmatūru.

4. solis: Atjauniniet Microsoft programmatūru, izmantojot mūsu tiešsaistes avotus:

Microsoft Windows Update (Windows un IE) (EN)

Microsoft Office Update (Office produktiem, piemēram, Microsoft Word, Excel un PowerPoint)

Kas ir vīruss?

VirusVīruss ir datora koda daļa, kas pievieno pats sevi programmai vai failam, tādējādi tas var izplatīties no viena datora uz otru, inficējot to. Vīrusi var bojāt jūsu programmatūru, aparatūru un failus.

Vīrusa (n.) Kods, kas uzrakstīts ar noteiktu nodomu sevi dublēt. Vīruss mēģina izplatīties no datora uz datoru, pievienojot sev īpašnieka programmu. Tas var bojāt aparatūru, programmatūru vai informāciju.

Tāpat kā cilvēku vīrusu bīstamību klasificē diapazonā no Ebola vīrusa līdz 24 stundas ilgstošai gripai, arī datorvīrusu diapazons ir no nelieliem traucējumiem līdz pilnīgai iznīcināšanai. Labā ziņa ir tā, ka īsts vīruss neizplatās bez cilvēka palīdzības, piemēram, tas izplatās koplietojot failus vai sūtot e-pastus.

Kas ir tārps?

WormTārps, tāpat kā vīruss, ir izveidots tā, lai pārkopētu pats sevi no viena datora uz otru, bet tas notiek tik automātiski, pārņemot līdzekļu kontroli datorā, ka var pārsūtīt failus vai informāciju. Ja sistēmā ir tārps, tas var klejot atsevišķi. Tārpu lielākie draudi ir to spēja vairoties milzīgos apjomos. Piemēram, tārps var izsūtīt pats savas kopijas ikvienam, kura adrese ir jūsu e-pasta adrešu grāmatā, un viņu datoros pēc tam notiks tas pats, izraisot tīkla trafikā domino efektu, kas var palēnināt biznesa tīklu ātrumu un Internetu kopumā. Kad jauni tārpi ļauj sev vaļu, tie izplatās ļoti ātri, aizsprostojot tīklu un, iespējams, liekot jums gaidīt divtik ilgi (un citiem arī), lai apskatītu tīmekļa lapas Internetā.

Tārps (n.) Vīrusu apakšklase. Tārps parasti izplatās bez lietotāja aktivitātes un ražo pilnīgas paša kopijas (iespējams, modificētas) tīklā. Tārps var iznīcināt atmiņu vai tīkla joslas platumu, tādējādi liekot datoram apstāties.

Tā kā tārpiem nav nepieciešams ceļot caur "īpašnieka" programmu vai failu, tie var iekļūt jūsu sistēmā un ļaut kādam citam no attāluma pārņemt kontroli pār jūsu datoru. Piemēram, tas pats MyDoom tārps ir izveidots tā, lai inficētajās sistēmās spētu atvērt "sētas durvis" un izmantot šīs sistēmas, lai uzbruktu tīmekļa vietnēm.

Kas ir Trojas zirgs?

Trojan HorseTāpat kā tika uzdāvināts mitoloģiskais Trojas zirgs ar grieķu kareivjiem tajā, lai varētu iekarot Troju, mūsdienu Trojas zirgs ir datorprogramma, kas parādās kā izmantojama programmatūra, bet nevis drošības nodrošināšanai, bet gan daudzu bojājumu radīšanai. Pašreizējais Trojas zirgs pienāk e-pasta formā, kurā ietilpst pielikums, kas pretendē uz Microsoft drošības jauninājumiem, bet atverot to, tajā ir vīrusi, kas mēģina salauzt antivīrusu un ugunsmūra programmatūru.

Trojas zirgs (n.) Datorprogramma, kas pienāk kā izmantojama, bet patiesībā nodara postījumus.

Trojas zirgs izplatās tad, kad cilvēks ir sakārdināts atvērt programmu, jo uzskata, ka tā ir pienākusi no uzticama avota. Lai labāk aizsargātu lietotājus, Microsoft bieži sūta drošības biļetenus pa e-pastu, bet tiem nekad nav pielikumu. Tāpat mēs publicējam visus drošības brīdinājumus mūsu lapā Drošības Biļeteni (Security Bulletins) (EN), pirms sūtīšanas saviem klientiem.

Trojas zirgs var ietilpt programmatūrā, kuru jūs lejupielādējat bez maksas. Nekad nelejupielādējiet programmatūru no neuzticama avota. Microsoft jauninājumus un labojumus vienmēr lejupielādējiet no Microsoft Windows Update (EN) vai Microsoft Office Update.

Kā izplatās tārpi un citi vīrusi?

Īstenībā daudzi vīrusi un tārpi nemaz nevar izplatīties, ja vien jūs neesat atvēris vai palaidis inficētu programmu.

Daudzi no visbīstamākajiem vīrusiem ļoti primitīvi izplatās pa e-pasta pielikumiem - failiem, kas tiek sūtīti kopā ar e-pasta vēstulēm. Jūs parasti redzat, ja jūsu e-pastam ir pievienots pielikums, jo jūs redzat ikonu, kas izskatās pēc papīra saspraudes, kas reprezentē e-pasta pielikumu un tā nosaukumu. Fotogrāfijas, vēstules, kas veidotas Microsoft Word vidē, un pat Excel elektroniskās tabulas ir tikai daži no failu tipiem, ko jūs varat saņemt pa e-pastu katru dienu. Vīruss sāk darboties, kad jūs atverat faila pielikumu (parasti divreiz noklikšķinot uz pielikuma ikonas).

TipPadoms:  Nekad neveriet vaļā neko, kas ir pievienots e-pastam, ja vien jūs negaidāt šo sūtījumu un labi zināt, kāds ir šī faila saturs.

Ja esat saņēmis e-pastu ar pielikumu no kāda, kuru nepazīstat, izdzēsiet to nekavējoties. Diemžēl jūs neesat pasargāts, pat atverot sūtījumus no pazīstamiem cilvēkiem. Vīrusiem un tārpiem ir spēja zagt informāciju no e-pasta programmām un izsūtīt pašiem sevi ikvienam, kas ir adrešu grāmatas sarakstā. Tātad, ja jūs no kāda saņemat e-pastu ar ziņu, kuru jūs nesaprotat, vai failu, kuru jūs negaidāt, vienmēr sazinieties ar personu un noskaidrojiet pielikuma saturu, pirms jūs to atverat.

Citi vīrusi var izplatīties caur programmām, kuras jūs lejupielādējat no Interneta vai no vīrusu apsēstiem diskiem, kurus jūs aizņematies no draugiem vai nopērkat veikalā. Tie ir mazāk izplatīti vīrusu inficēšanās veidi. Vairums cilvēku vīrusus iegūst, atverot vai palaižot nepazīstamus e-pasta pielikumus.

Kā var noteikt, ka esmu dabūjis tārpu vai citu vīrusu?

Atverot un palaižot inficētu programmu, jūs vēl varat nezināt, ka esat ieguvis vīrusu. Jūsu dators var kļūt lēnāks, var vairs neatbildēt vai izslēgties un ieslēgties ik pēc dažām minūtēm. Dažreiz vīruss uzbrūk failiem, un tad jums ir jārestartē dators. Šajā gadījumā jums ir jānospiež ieslēgšanas poga un, datoram ieslēdzoties, parādīsies tukšs ekrāns.

Visi šie simptomi ir izplatītas pazīmes, ka jūsu datorā ir vīruss, lai gan tie var būt aparatūras un programmatūras radītas problēmas, kurām nav nekāda sakara ar vīrusu.

Uzmanieties no ziņām, kas brīdina jūs, ka esat nosūtījis vēstuli, kas satur vīrusu. Tas var nozīmēt, ka vīruss ir uzskaitījis jūsu e-pasta adresi kā bojātā e-pasta sūtītāju. Tas vēl nenozīmē, ka esat ieguvis vīrusu. Dažiem vīrusiem ir spēja viltot e-pasta adreses. Varbūt esat kādreiz dzirdējis par t.s. "izlikšanos."

Ja vien jūsu datorā ir instalēta atjaunināta antivīrusu programmatūra, nav droša veida, kā noskaidrot, vai jums ir vīruss.

Ja jums nav antivīrusu programmatūras vai arī jūs vēlaties instalēt cita veida antivīrusu programmatūru, izlasiet mūs sniegtos padomus attiecībā uz to, kā samazināt vīrusu risku.

Nākamie soļi: Kā pilnveidot jūsu datora drošību

Neviens nevar garantēt jūsu datora 100% drošību. Tomēr jūs varat turpināt pilnveidot sava datora drošību, atjauninot programmatūru un uzturot pašreizējās antivīrusu programmatūras abonementu. Lai iegūtu papildu informāciju, apmeklējiet mūsu nodaļu Aizsargājiet savu datoru.


Komentāri (0)  |  2011-07-10 16:29  |  Skatīts: 1515x   

Atpakaļ